1528697367128

ŠVARESNIEMS NAMAMS: KAIP SUMAŽINTI PLASTIKO SAVO VIRTUVĖJE?

Vis dažniau girdime gąsdinančius faktus apie plastiko taršą mūsų aplinkoje. Per metus mes pasaulyje pagaminame apie 500 mln tonų plastiko. ~40% iš jo yra vienkartinis, retai tinkamas perdirbimui, tad nusėda ant žemės ir vandenynuose. Internete vis atsiranda liūdni vaizdai apie dešimtis kilogramų plastiko, randamų ne tik pajūriuose, bet ir… gyvūnuose. Apsidairykime savo aplinkoje – kiek vienkartinių maišelių, pakuočių ir smulkmenų išmetame, panaudoję vos vieną kartą? Kaip galime tai pakeisti?

Priemonių be plastiko parduotuvės Nula įkūrėjos Rasa ir Ramona sako: “Kad prisidėtumėm prie švaresnės savo ir mūsų visų aplinkos, nereikia kardinalių pokyčių – kartais užtenka itin mažų žingsnių”. Moterys įkūrė Nula, norėdamos sukurti vieną patogią vietą kokybiškoms priemonėms be plastiko rasti.

team

Šiandien jos mums pasakoja, kokie yra TOP5 būdai, kurie padės savo virtuvę padaryti švaresnę nuo vienkartinio plastiko.

Bičių vaško maistinė drobelė

Tai – vienas didžiausių atradimų mūsų virtuvei be plastiko. Daugkartinė bičių vaško maistinė drobelė naudojama viskam, kam naudojama ir plastikinė maisto plėvelė. Skirtumas tik tas, kad ji yra daugkartinė, ekologiška, kur kas ilgiau išlaiko maistą šviežią ir nesugeneruoja daugybės plastiko atliekų, panaudojus tik vieną kartą”, pasakoja merginos.

Drobelės yra pagamintos iš organinės medvilnės, kanapių pluošto, bičių vaško, medžio dervos ir jojobos aliejaus. Šios medžiagos ne tik turi antibakterinių savybių, bet yra pralaidžios orui, tad maistas ilgiau išlieka šviežias.

Drobelės yra tamprios ir lanksčios, tad paprastai prisitaiko prie maisto formų ir puikiai jį apdengia.

Drobele4

Jas prižiūrėti taip pat paprasta. Jeigu į drobelę vyniojate sausą ir neriebų maistą (pvz., sausainius), drobelę galite nuvalyti rankšluosčiu. Jeigu vyniojate ką minkštesnio – nuplaukite ją drungnu vandeniu (karštas vanduo ištirpdys drobelę). Jeigu naudojate riebesniam maistui suvynioti, galima nuplauti drobelę, panaudojus šiek tiek indų ploviklio – tik svarbu nepamiršti jo gerai nuplauti.

Po valymo, drobelė paliekama nudžiūti, o nudžiuvus naudojama toliau”, kalbėjo merginos.

Drobeles galima įsigyti čia:

https://nula.shop/collections/virtuve-be-plastiko/products/daugkartines-biciu-vasko-maistines-drobeles

Metaliniai šiaudeliai

Plastikiniai šiaudeliai nuo 2021 metų Europos Sąjungoje bus uždrausti kartu su kitais vienkartinio plastiko gaminiais. Plastikiniai šiaudeliai dažniausiai yra neperdirbami – tai yra per plonas ir smulkus plastikas, kad jį būtų galima naudoti dar kartą. Todėl panaudotas tik vieną kartą (ir dažniausiai – ne ilgiau kaip valandą), jis nusėda sąvartynuose tūkstančiams metų į priekį.

Siaudeliai1

Vaikų šventėms, kokteiliams ar kitoms progoms kviečiame turėti savo daugkartinį metalinių šiaudelių rinkinį, kurį galėsit perleisti ir ateinančioms kartoms. O restoranuose taip pat pasidomėkit, ar padavėjai gali atnešti gėrimą ne su plastikiniu, o metaliniu ar bambukiniu šiaudeliu”, pataria merginos.

Siaudeliai3

Metalinių šiaudelių komplektą galima įsigyti čia:

https://nula.shop/collections/virtuve-be-plastiko/products/metaliniai-siaudeliai

Svėrimo maišeliai

Plastikiniai maišeliai produktams pasisverti parduotuvėse – taip pat vis dar dažnai pasitaikantis vienkartinis plastikas, kurį, vos tik grįžus namo, dažnai išmetame.

Sprendimas – turėti savo daugkartinius maišelius, kuriuos galite neštis į prekybos centrą ar turgų. prekybos centrų tinklai draugiškai reaguoja į savo atsineštus maišelius”, pasakoja merginos.

Maišelius galima įsigyti čia:

https://nula.shop/collections/virtuve-be-plastiko/products/maiseliai-sverimui

Arba čia:

https://nula.shop/products/naturalios-medvilnes-maiseliu-komplektas-sveriamiems-produktams-3-vnt

Natūralaus kokoso pluošto šveistukai

Dažnai šveistukai ir virtuvės šluostės yra padarytos iš poliesterio ar kitų nenatūralių medžiagų. Šios taip pat vėliau patenka į kanalizaciją, tampa mikroplastiku ir teršia mūsų vandenis bei patenka į gyvūnų (ir žmonių) maisto grandinę.

Švaresnei virtuvei siūlome kokoso pluošto šveistukus, kurie lengvai pašalina purvą, yra antibakteriai ir pilnai surūšiuojami. Jie taip pat nebraižo paviršių, tad puikiai pasitarnauja ir, pavyzdžiui, voniai šveisti”, kalbėjo merginos.

Šveistukus galima įsigyti čia:

https://nula.shop/products/sveistukai-is-kokoso-pluosto-2vnt

Mažinti-pernaudoti-rūšiuoti

Rasa ir Ramona pataria paieškoti parduotuvių, kuriose galima įsigyti produktų, kurie nebūtų supakuoti į plastiką. Viena iš jų Vilniuje – Alpana Unpack. Taip pat merginos pataria dažniau apsipirkti turguje, kur ne tik dažnai galima rasti vietinių ūkininkų ekologiškai užaugintų produktų, bet ir išvengti bereikalingo plastiko.

Nula įkūrėjos pataria visada vadovautis principu reduce-reduce-recycle (mažinti-pernaudoti-rūšiuoti). Kitą kartą perkant bet kokį plastikinį daiktą įsivertinkime – ar jo tikrai reikia? Gal galėčiau jį pakeisti kažkokiu gamtai ir žmogui draugiškesniu sprendimu? Jeigu visgi plastiko išvengti neišeina, pabandykite jį panaudoti maksimaliai daug kartų, kol jis tikrai taps nebenaudojamas. O tada nepatingėkite taisyklingai surūšiuoti – tai labai svarbu”, – pataria merginos.

Kitus Nula produktus be plastiko galima atrasti čia: www.nula.shop

Su kodu VAIKUI.LT, Nula dovanoja 5% nuolaidą užsakymui. Kodas galioja iki 2019 05 05.

RAŠYTI KOMENTARĄ