car-seat-shutterstock_118334788

SAUGI KELIONĖ AUTOMOBILIU. VISKAS KĄ REIKIA ŽINOTI APIE AUTOMOBILINES KĖDUTES

Automobilio vaikiška kėdutė nemažai daliai tėvų vis dar atrodo nereikalingas dalykas, manoma taip: kur mažyliui gali būti saugiau nei mamos ar tėčio glėbyje. Tokiai nuomonei nepritaria vaikiškų prekių internetinės parduotuvės vaikubaze.lt savininkas Eventas Gužauskas: „Kad įvyktų nelaimė, nereikia net autoavarijos, užtenka staigaus posūkio ar stabdymo. O patogioje kėdutėje vaikas jausis ne blogiau nei ant mamos rankų.“ Taigi šiandien norime išsamiai jums papasakoti viską, apie vaikiškas automobilines kėdutes.

Kodėl reikalinga autokėdutė?

Reikia užmiršti tą seną posakį, jog vaikas saugiausias ant mamos rankų. Tik ne kelionės automobiliu metu! Vaikų automobilinė kėdutė – vienintelis daiktas, esant avarinei situacijai galintis išgelbėti mažyliui gyvybę ir sveikatą. Net moderniausiuose automobiliuose vaikas negali būti saugus, jei nėra specialaus laikančio įrenginio – vaikiškos automobilinės kėdutės. Tai patvirtino pasaulinė praktika ir avarijų bandymai.

DSC_2568k

Kaip išsirinkti?

Kėdutės parenkamos pagal vaiko svorį, todėl, prieš perkant automobilinę kėdutę, mažylį būtina pasverti. Visos kėdutės sukirstytos į penkias grupes:

1. Nulinė grupė – skirta kūdikiams, sveriantiems iki 13 kilogramų. (Nešynės)

2. Nulinė plius – tinka vaikučiams nuo pat pirmų dienų iki kol jie svers 18 kilogramų arba iki 25 kg. Anot pašnekovo, šios grupės kėdutės kartais turi  statesnę padėtį nei nulinė, todėl prieš perkant geriau įsitikinti ar kėdutė turi visiškai gulimą padėtį.

3. Pirmosios grupės kėdutės rekomenduojamos vaikams, sveriantiems 9 — 18 kilogramų. Šios kėdutės montuojamos važiavimo kryptimi, veidu į automobilio priekį. Jei vaiką vežate žiemą, kuomet jis dėvi storus žieminius drabužius, turite atkreipti dėmesį į kėdutės diržų įtempimą – tarp vaiko kūnelio ir diržo turi likti atstumas, ne didesnis nei vienas arba du pirštai.

4. Antrosios grupės kėdutėse turėtų sėdėti 9 — 36 kilogramų svorio vaikučiai.

5. Ir paskutinė, trečioji grupė – skirta 15 — 36 kilogramus sveriantiems vaikams.

Kokiai grupei priskiriama kėdutė, išsiaiškinti nesunku — ant kiekvienos iš jų dugno ar nugarėlės turėtų būti priklijuotas tai žymintis lipdukas arba prie prekės aprašymo visada rasite informaciją kokio svorio vaikui skirta kėdutė. Su viena kėdute, kol vaikas paaugs ir jos jam nebereikės, bandyti išsiversti nepatartina. „Jei kėdutėje sėdintis vaikas yra jai per mažas arba per didelis, ir nutinka nelaimė, už tai atsakomybės niekas neprisiima. Kalti lieka tik tėvai“, — teigia vaikubaze.lt parduotuvės atstovs Eventas. Tiesa, su dvejomis kėdutėmis išsiversti jau būtų galima — tuomet reikėtų rinktis nulinę plius ir antrąją arba trečiąją grupės.

Kaip pritvirtinti?

DSC_4507obriKėdutės diržais automobilyje gali būti tvirtinamos vienu iš kelių būdų:

 1. Kėdutė prie sėdynės tvirtinama automobilio saugos diržais. Vaikutis dar prisegamas specialiais kėdutės diržais.
 2. Tvirtinama tik automobilio saugos diržais. Šis būdas paprastai naudojamas trečios grupės kėdutėms pritvirtinti.
 3. Tvirtinama specialiais kėdutėje esančiais fiksatoriais prie tam skirtų vietų automobilyje vadinamų – Isofix sistema. Prie kėdutės vaikas prisegamas jos diržais. Šį būdą pašnekovas įvardija kaip saugiausią, tačiau taip tvirtinamos kėdutės yra brangesnės.

Kas yra Isofix sistema?

Tėvai klausia, ar jų automobilyje yra Isofix sistema, ir kas geriau – kėdutė su šia sistema ar be? Isofix – tai standi kėdučių tvirtinimo sistema. Automobilyje yra metalinės kilpos tarp nugarinės ir sėdimosios sosto dalies, taip pat ir specialūs elementai ant automobilio kėdutės. Jei įsigijote kėdutę su Isofix, o jūsų automobilyje šios sistemos nėra, nerimauti neverta, vis tiek kėdutę galite naudoti, tiesiog tvirtinkite ją automobilio diržu (tačiau ši taisyklė visoms kėdutėms negalioja, kitas kėdutes galima tvirtinti tik su isofix sistema).

 • Isofix sistema – didelis atradimas vaikiškų automobilinių kėdučių technologijos ir saugumo srityje;
 • Vaikiškos automobilinės kėdutės su Isofix sistema yra saugiausios ir praktiškiausios;
 • Isofix sistema padeda greičiau ir paprasčiau kėdutę pritvirtinti automobilyje, nes tada kėdutės nereikia tvirtinti saugos diržais, o tiesiog uždėti ant Isofix bazės. Ypač tai aktualu 0-13kg kėdutėms, kai vaikas įdedamas ir išimamas iš automobilio kartu su auto kėdute.
 • Staigaus stabdymo arba smūgio metu Isofix sistema išlaiko saugos kėdutę ypač stabilioje padėtyje;
 • Ne visuose automobiliuose yra integruota Isofix sistema;
 • Isofix yra skirtas lengvesniam automobilinės kėdutės tvirtinimui automobilyje ir saugesnei vaikučio kelionei;
 • Kad būtų galima naudoti Isofix, auto kėdutėje turi būti integruota Isofix sistema. Paprastai kartu su kėdute reikia atskirai įsigyti Isofix bazę. Tai yra susiję su 0-13kg ir kelių prekės ženklų 9-18kg kėdutėmis, didesnėms kėdutėms Isofix bazės nereikia pirkti atskirai, ji jau būna integruotą į kėdutę.
 • Automobilinės kėdutės tvirtinimas su Isofix vaikui yra saugesnis, nes stabiliau sulaiko auto kėdutę kartu su vaiku eismo įvykio metu. Tai garantuoja, kad eismo įvykio metu vaikas patirs mažiau traumų.

Kur tvirtinti?

Vaikišką kėdutę galima tvirtinti ten, kur automobilyje yra diržai, su kuriais galima ją prisegti. Dar viena svarbi sąlyga — toje vietoje neturi būti oro pagalvių arba jas reikia atjungti.

Pritvirtinus kėdutę, iki 13 kilogramų sveriantis vaikas turėtų sėdėti nugara į eismą — avarijos metu smūgį patirtų pirma kėdutė, ir tik po to — vaikutis. Vėliau vaikai kaip ir suaugusieji važiuoja veidu į priekį.

Vaikiški žieminiai drabužiai

Retai kuris susimąstome, kad vaiko saugumui automobilyje kenkia stori, pūsti žieminiai drabužiai. Drabužių tarpas, susidarantis tarp kūnelio ir saugos diržų, staigaus stabdymo ar smūgio į kliūtį metu gali tapti sužalojimo priežastimi, nes kūnas pirma atsitrenks į saugos diržą. Saugus tarpas tarp diržo ir kūnelio (ne drabužių) yra piršto storio.

Kokias kėdutes rekomenduotumėte naujagimiams?

Naujagimiams rekomenduočiau Coletto Mokka ir Coletto Vento isofix, tačiau automobilyje būtinai turi būti Isofix sistema.

Coletto Mokka: Automobilinė kėdutė gali pasisukti 360 aplink savo ašį. Dėl to tėveliams ypatingai patogu prieš kelionę tiek pasodinti/paguldyti vaiką į saugos kėdutę ir jį teisingai prisegti/atsegti bei patogu išimti iš autokėdutės baigus kelionę.

Coletto Vento: Didžiausias pliusas, kad automobilinė kėdutė turi labai gilią gulimą padėtį, tad dar naujagimiui kėdutė tikrai nebus per stati, o vaikui paaugus, ji su tokia gilia gulima padėtimi bus nepakeičiama.

naujag nauj

Kokias kėdutes rekomenduotumėte vyresniems vaikams (nuo 9kg iki 25kg, 9kg-36kg bei nuo 15kg)?

automobiline-kedute-coletto-avanti-isofix-15-36-kgNuo 9kg – 25kgColetto Santino su isofix arba be jo.

Nuo 9kg – 36kg: Coletto Sportivo only isofix arba be isofix. Šių kėdučių sėdimoji dalis, kur sėdi vaikas, yra iš kvėpuojančių medžiagų, tad vaikas nesiliečia prie eko odos, todėl galėsite išlikti ramūs, jog vaikas joje neprakaituos.

Nuo 15 kilogramų, tai rekomenduotume Coletto Avanti isofix arba be isofix. Keliant galvos atkaltėlę plečiasi ir kėdutės šonai, todėl kėdutė auga kartu su vaiku ne tik į aukšti, bet ir į plotį.

Kodėl verta rinktis Coletto firmos kėdutes?

 • Šių automobilinių kėdučių smūgio testai atlikti Nyderlandų institucijoje TNO (www.tno.nl). TNO institucija, turi vieną iš geriausiai įrengtų mokslinių tyrimų įrenginių, atliekančių smūgio bandymus, visame pasaulyje.
 • Visų Coletto kėdučių 50%  audinio yra iš eko odos, kas prideda praktiškumo.
 • Kėdutės nuo 9kg-36kg turi SPS – šoninės apsaugos sistemą. EPS putų, energijos valdymo pagalvėlės sugeria šoninio susidūrimo jėgas, kol jos pasiekia vaiką, todėl šios automobilinės kėdutės 25% saugesnė.
 • Kėdutės nuo 9kg-36kg, keliant kėdutės galvos atkaltėlę diržai keliasi kartu, todėl jų nereikės perverti iš naujo, tai prideda patogumo ir praktiškumo.
 • Kėdutės nuo 9kg-25kg, 9kg-36kg turi gulimesnes padėtis kas pridės komforto ilgesnėse kelionėse. Papildoma pagalvėlė po galvą (kurią galima išimti kai vaikutis paauga), todėl kūdikio galvytė bus stabilioje padėtyje kas prideda dar daugiau saugumo.

DSC_2542v

Ir dar būtina žinoti!!!

 • Vienos kėdutės yra itin saugios, kitos — ne tokios, todėl praverstų informacijos pasiteirauti pas parduotuvės konsultantą.
 • Kėdutės galinė sienelė turi maksimaliai priglusti prie automobilio kėdutės nugarinės dalies.
 • Atkreipkite dėmesį, ar vaikui bus patogu — ar diržai paminkštinti, ar jų aukštis tinkamai sureguliuotas.
 • Griežtai draudžiama kūdikių kėdutę-lopšį tvirtinti ant priekinės automobilio sėdynės, jei ten yra įrengta saugos oro pagalvė ir jos neįmanoma išjungti. Jei oro pagalvės išjungimo galimybė yra, būtinai taip padarykite.
 • Nestabili kėdutė. Nesaugu vaiką vežti blogai pritvirtintoje, tabaluojančioje kėdutėje. Kėdutė, pritvirtinta prie automobilio sėdynės, gali į šonus judėti ne daugiau nei po 2 centimetrus.
 • Kalbant apie mažesnius vaikus, t.y. kūdikius, verta atminti, kad keliaudamas net ir patogioje automobilinėje kėdutėje vaikas pavargsta — todėl kelionė neturėtų trukti iki pusę dienos.
 • Po avarijos kėdutės daugiau naudoti nepatartina — ją reikėtų grąžinti gamintojams ir vėliau naudoti tik jiems patvirtinus, jog smūgio metu ji nebuvo sugadinta. Dėl tos pačios priežasties nepatariama pirkti automobilinę vaikišką kėdutę „iš antrų rankų“ — juk nežinote, kokie buvo jos nuotykiai iki pasiekiant jus. Nepatartume pirkti ir parvežamų iš užsienio, be garantijų, nes kėdutės gali būti jau naudotos arba testuotos imituojant autoavarijas.

Daugiau informacijos rasite: https://www.vaikubaze.lt

Sekite Facebook: https://www.facebook.com/vaikubaze/

RAŠYTI KOMENTARĄ