cez

VISKAS APIE CEZARIO PJŪVĮ

Cezario pjūvis – tai akušerinė operacija, kai per pilvo sienos ir gimdos pjūvį išimamas vaisius ir placenta, atliekama, kai gimdymas natūraliais gimdymo takais kelia grėsmę gimdyvės ar vaisiaus gyvybei, bet vis daugiau moterų šiai dienai operaciją renkasi pačios. Taigi, pakalbėkime apie viską kas vyksta planinės ir ne tik cezario operacijos metu.

Kokiais atvejais atliekama cezario operacija?

Ši operacija gali būti atliekama planine ir skubia tvarka. Situacijų gali būti daug ir įvairių, visais atvejais gimdymo taktiką parenka gimdyvę prižiūrintis gydytojas.

Planinė cezario operacija daroma, jeigu:

 • Kūdikis yra labai didelis (sveria daugiau nei 4,5kg ar daugiau nei 5kg);
 • Yra placentos arba bambagyslės pirmeiga;
 • Vaisiaus padėtis – sėdmeninė pirmeiga arba jis guli skersai;
 • Laukiama dvynukų, trynukų arba daugiau kūdikių;
 • Anksčiau buvo daryta gimdos operacija (buvo cezario operacija, pašalinti fibroidai ar kt.);
 • Gimdyvė serga širdies ligomis;
 • Moteris to nori pati.

Neplanuota, bet skubi cezario operacija bus atlikta, jeigu:

 • Kūdikio širdies dažnis sulėtėja ilgesniam laikui;
 • Moteris gausiai kraujuoja;
 • Kūdikio virkštelė apsisukusi apie kaklą ar per trumpa;
 • Vaikas yra per didelis ir netelpa į gimdymo takus arba negali gimti per makštį dėl padėties gimdoje;
 • Vaisiaus stebėsena rodo, kad kūdikiui gimdymas kelia pavojų;
 • Gimdyvės liga – preeklampsija, širdies nepakankamumas ir pan. – gimdant pablogėja.

Kas vyksta planinės operacijos metu?

cezarJeigu operacija yra planinė, moteris, prieš operaciją, paguldoma į ligoninę. Tą dieną, kai atliekama operaciją negalima nei gerti, nei valgyti bent 8 valandas iki pačios operacijos, taip išvengiama nejautros sukeltų komplikacijų. Moteris atvedama į operacinę palatą, aprengiama specialiais drabužiais, prie jos rankos prijungiama lašinė, per kurią į kūną tiekiama vandens ir reikiamų vaistų.

Dažniausiai planinės operacijos metu taikoma vietinė nejautra, bet tai priklauso nuo moters būklės, gali būti taikoma ir bendra nejautra. Prieš operaciją ateina anesteziologas ir aptaria su moterimi galimus pasirinkimus.

Bendra nejautra – kai anestezuojančių dujų ar oro mišiniu pacientė yra užmigdoma arba į veną suleidžiami specialūs migdomieji vaistai.  Tokiu atveju moteris vėliau nieko neprisimena. Tokios nejautros dažniausiai reikia skubių operacijų metu, kai nėra laiko atlikti spinalinei nejautrai arba kai moteris turi problemų su nugara ar alergijai vietiniams anestetikams.

Vietinė nejautra –  tai toks nuskausminimo būdas, kai nuskausminantys vaistai suleidžiami į stuburo kanalą ir žemiau dūrio vietos laikinai apmarinamos nugaros smegenys bei iš jų išeinančios nervinės šaknelės. Moteris nemiega, viską suvokia, mato ir girdi, gali paliesti kūdikį. Visi jutimai visiškai atsistato per 2-3 val. po operacijos.

Po nuskausminimo (bendro ar vietinio) į moters šlapimo pūslę įvedamas kateteris, kuriuo operacijos metu ir kelias valandos po jos arba visą parą nuteka šlapimas. Nuskutama ta pilvo vieta, kurioje bus daromas pjūvis, po to pilvas nuplaunamas aseptiniu skysčiu  ir uždengiamas steriliu užklotu. Chirurgas įpjauna moters pilvo apačią ir praskečia raumenis. Po to perpjaunama gimda. Kai siurbiamas amnionio skystis, moteris gali girdėti siurbimo garsą. Tuomet pro pjūvį iš gimdos iškeliamas vaisius, tuo metu moteris dažniausiai jaučia spaudimą ir traukimą. Motinai kūdikis parodomas iš kart po to, kai jį apžiūri ir įvertina kitas gydytojas. Chirurgas pašalina placentą, gimdos pjūvis gerai susiuvamas trijų aukštų siūle tirpiais siūlais. Iš pilvo ertmės išvalomas kraujas, krešuliai, ten patekę vaisiaus vandenys. Pilvo siena pasluoksniui užsiuvama.

Kas vyksta skubios operacijos metu?

Chirurginiu požiūriu ši operaciją panaši į planinę, tačiau skubėjimas dėl nelauktų aplinkybių gali sukelti daug streso. Gydytojai gali skubėti, moteriai gali būti taikoma pilna – bendra nejautra, jeigu kūdikio padėtis netaisyklinga arba reikia labai skubėti, daromas didesnis pjūvis.

Daug kam aktualus klausimas ar cezario pjūvio būdu gimę vaikai sveikesni?

Visuomenėje egzistuoja nuomonė, kad šiuo metodu gimę vaikai netraumuojami ir dėl to yra sveikesni, pavyzdžiui, išvengia cerebrinio paralyžiaus, didelio streso, vėliau yra ramesni ir pakantesni skausmui. Kita vertus, gimstant natūraliais takais, naujagimio krūtinės ląsta suspaudžiama, išstumiamas skystis iš kvėpavimo takų, pirmas įkvėpimas būna gilesnis. Cezario pjūvio būdu gimusiems vaikams dažniau diagnozuojamas kvėpavimo sutrikimo sindromas.

Kada galima grįžti namo?

Atlikus cezario pjūvio operaciją (esant sveikam ir išnešiotam kūdikiui) išrašoma iš ligoninės 5–7tą parą po operacijos.

11 Komentarai

 • Justina

  tik viena smulkmena… kateteris į šlapimo pūslę įvedamas dar prieš visas nejautras. Man tai pats baisiausias prisiminimas iš 2 cezario operacijų..

  sausio 12, 2016 at 13:40
 • Milda

  Seniai nebe, nebezinau kur taip galetu pasielgti, tikrai po nejautros iveda :)

  sausio 13, 2016 at 9:54
 • Agne

  Mum irgi po nejautros ivede.

  sausio 13, 2016 at 9:54
 • Vaida

  As buvau prisiskaiciusi, kad iveda dar pries nejautra ir irgi labai bijojau, bet kai pasakiau gydytojai eme juoktis, kad seniai nebeveda. Tai nieko nejutau :)

  sausio 13, 2016 at 9:57
 • Laura

  Mes turejome CP, antra tikrai irgi tik CP darysim :)

  sausio 14, 2016 at 10:31
 • Rena

  As gimdziau Gruodzio menesi ir dare cezari,tai kiek pamenu ivede ta kateteri i slapimo pusle,o tik tada dare epidiura..

  sausio 17, 2016 at 20:38
 • Inga

  Gimdžiau sausio gale, tai kateterį įvedė prieš nejautrą :) mažas malonumas :/

  kovo 14, 2016 at 13:05
 • Kristina

  Kateterį įvedė su nejautra. NIeko nejutau :) Rando turiu paieškot, kad rasčiau. Po operacijos skaudėjo panašiai, kaip po gero bulviakasio. Pačios operacijos metu gal nemaloniausia buvo kai gimdą valė, ir kad jau gimus dukrytei dėl prisegiotų pirštų prie aparatų negalėjau nusišluostyti ašarų. Visa kita – stebuklas, ačiū tam, kas sugalvojo šį būdą, išvengiau begalės dalykių, kurių bijodama gyvenau pusę savo gyvenimėlio. Tik Cezaris.

  kovo 31, 2016 at 12:39
 • Ema

  Man kateterį vedė prieš nejautrą. Menkas malonumas

  sausio 9, 2017 at 12:25
 • Jurgita

  Pries 3sav.atliko 3cp operacija,visus 3kartus ivede kateteri jau gulint ant operacinio stalo,taciau dar viska jauciant.

  rugpjūčio 25, 2017 at 16:04
 • Justina

  Po nejautros man kateteris buvo ivestas, as to ivedimo net nejauciau. tai buvo pries 10 metu.

  rugsėjo 2, 2017 at 7:08

RAŠYTI KOMENTARĄ