M

KĄ BŪTINA ŽINOTI PO GIMDYMO?

Nėščiosios lanko įvairiausius kursus, kaupia žinias ir mokosi, kaip sėkmingai išnešioti savo mažylį, kaip užmegzti pirmąjį ryšį, kaip sėkmingai žindyti. Tačiau reikia nepamiršti ir savęs bei žinoti, kaip tinkamai pasirūpinti savimi po gimdymo, kada atnaujinti fizinę veiklą, ar skiriasi rekomendacijos natūraliai gimdžiusioms ir cezario pjūvį turėjusioms moterims? Kaip išnaikinti randą, likusį po cezario operacijos? Į šiuos ir kitus klausimus atsako akušerė Agnė Škudienė.

Ar tiesa, kad natūraliai pagimdžiusioms moterims, tik grįžus iš operacinės, yra rekomenduojama pagulėti ant pilvo? Kodėl tai gali būti naudinga? 

Agne SkudieneNiekur neteko susidurti su tokia rekomendacija, tačiau spėju, kad tokia rekomendacija „atėjo“ iš kitų sričių operacijų: pavyzdžiui, po didelės apimties pilvo operacijų, kuomet žmogui pašalinami sunkūs augliai ar didelis riebalų kiekis, tikrai yra dedami svoriai ant pilvo, kad organizmas apgaulės būdu po truputį adaptuotųsi po svorio netekimo.

Kita teorija, kodėl tai galėtų būti rekomenduojama – gulint ant nugaros kraujas kaupiasi makštyje (makštis nėra tiesi, ji yra įstrižai palinkusi į nugaros pusę), o gulint ant pilvo lengviau išteka. Be to, kai tik moteris sustiprėja, rekomenduojama vaikščioti.

Po gimdymo naudinga dėvėti specialius korsetus, kurie prilaiko pilvo organus, palengvina apkrovą stuburui, staiga pasikeitus svorio centrui.

Ar ką tik pagimdžiusioms moterims yra rekomenduojama speciali dieta (pvz. skaidulų)? Ar skiriasi rekomendacijos gimdžiusioms natūraliai ir turėjusioms cezario sekciją? Kiek laiko turėtų būti skiriama speciali dieta?

Jei moteris pagimdė natūraliai, yra sveika ir gerai jaučiasi, ji gali valgyti viską. Nėra kažkokios „pogimdyminės“ dietos. Po cezario pjūvio operacijos praėjus 2 val. galima gerti vandenį, po 6 val. – valgyti ir keltis iš lovos (priklausomai nuo būklės). Ligoninėje skiriamas lengviau virškinamas maistas, išleista namo moteris gali valgyti įprastą maistą.

Nors pogimdyminės dietos nėra, tačiau yra tam tikros rekomendacijos žindyvėms:

  • Prie standartinės mitybos vartoti 15 g daugiau biologiškai vertingų baltymų, gerti pakankamai skysčių (iki 1,5 l., didelis skysčių kiekis pieno negausina, tačiau stoka – mažina);
  • Kasdien vartoti mažiausiai vieną vitamino A šaltinį (morkos, špinatai, saldžiosios bulvės, mangai, moliūgai ir t.t.);
  • Vengti maisto, skatinančio dujų susidarymą žarnyne;
  • Negerti alkoholio, vengti vartoti vaistus;
  • Sveikoms žindyvėms papildomų vitaminų ir mineralų nereikėtų skirti, vegetarėms patariama vartoti papildomai vitaminą D ir vitaminą B12;
  • Vengti šokolado dėl jame esančių riebalų, cukraus, kakavos (alergenas), gazuotų gėrimų, kavos, stiprios arbatos, aštrių prieskonių.

Kada pagimdžiusioms moterims galima atnaujinti sporto veiklą? Ar rekomenduojama kokius nors pratimus pradėti iš karto? 

Iškart po gimdymo galima daryti dubens dugno stiprinimo ir Kėgelio pratimus. Pirmosiomis dienomis ar net savaitėmis gali atrodyti, kad nors ir stengiatės, tačiau raumenys nesusitraukia. Iš tiesų, raumenys susitraukia, tik ne taip intensyviai, o be to ir tarpvietė po gimdymo dar nėra atgavusi jautrumo.

Sportuoti ar treniruotis patariama neskubėti, palaukti maždaug 6 savaites, kol nustos valytis gimda. Didesnis fizinis krūvis gali išprovokuoti gausesnį kraujavimą.

Keli svarbūs faktai apie pogimdyminį liesėjimą:

  • Kūno masė turi mažėti laipsniškai, iki pasieks normalią per 9 mėnesius;
  • Vengti greito liesėjimo >2,2 kg/mėn. (tada liesėjama skysčių sąskaita);
  • Negalima liesėti tuoj po gimdymo, nes greitas liesėjimas mažina pieno gamybą;
  • Kai kurios motinos žindymo laikotarpiu stipriai liesėja, nes sunaudoja daugiau kilokalorijų (žindyvės paprastai per mėnesį suliesėja 1-2 kg ir pasiekia optimalią kūno masę per 6 mėn.);
  • Kalorijų mažinimui geriau didinti fizinį aktyvumą, nei drastiškai mažinti kalorijų kiekį mityboje;
  • Liesėti patariama tada, kai kūdikis nebemaitinamas krūtimi.

Ar moterims, kurioms buvo atliktas cezario pjūvis, reikėtų naudoti tepalą nuo randų? Kada pradėti ir kiek laiko naudoti? Ar jis gali pilnai išnaikinti pjūvio randą?

Pirmiausiai reikėtų nebijoti ir praėjus parai po operacijos nebeklijuoti pjūvio pleistru, o leisti žaizdai „kvėpuoti“ – taip skatinamas jos gijimas. Randai susidaro, kai audiniai yra nebeaprūpinami krauju. Tam, kad atsistatytų kraujotaka, reikalingas tam tikras masažas. Todėl beveik nėra skirtumo, ar naudosite specialų kremą nuo randų, ar tiesiog atliksite masažuojamuosius judesius rando periferijoje, poveikis bus panašus. Švelniai pirštais paglostyti ir paspaudyti aplink pjūvį galima dar gulint lovoje po operacijos, vėliau masažo technika keičiama ir jei viskas atliekama teisingai, pjūvio randas tampa beveik nematomas, audiniai jo periferijoje minkšti, vientisi, nėra sukietėjimų.

Ar po cezario pjūvio moterims rekomenduojama dėvėti specialius korsetus?

Specialius korsetus naudinga dėvėti ne tik po cezario pjūvio operacijos, bet ir po gimdymo natūraliais takais. Korsetas prilaiko pilvo organus, kad jie per greit nenusmuktų į staiga atlaisvėjusią pilvo ertmę. Be to, korsetas palengvina apkrovą stuburui, nes nėštumo metu svorio centras keitėsi palaipsniui, o pagimdžius, jis pasikeičia staiga, todėl daugeliui moterų po gimdymo dar kurį laiką maudžia nugaros apačią.

rekomendacijos po gimdymo 4Ką pastebėjus moterims derėtų iš karto kreiptis į gydytoją ginekologą? Kokios yra indikacijos, liudijančios, jog kažkas yra negerai?

Susisiekti su gydytoju ginekologu ar akušere reikia, jei:

Puslapiai: 1 2

RAŠYTI KOMENTARĄ