Love and pregnancy concept - pregnant woman and husband

AR GALIMA MYLĖTIS NĖŠTUMO METU?

Tik pastojus, iškyla klausimas ar galima mylėtis nėštumo metu? Jei nėštumas yra normalus, be patologijos, mylėtis galima taip dažnai, kaip tik norisi. Vis dėlto hormonų svyravimai, nuovargis, pykinimas ir krūtų skausmas nėštumo pradžioje libido dažniausiai sumažina. Vėliau augantis svoris, nugaros skausmai ir kiti simptomai taip pat dažniausiai užgožia norą mylėtis. Emocijos irgi turi didelę įtaką libido. Nerimas, kad nėštumas ar kūdikis pakeis Jūsų ir vyro santykius, gali labai slėgti, net jei nėštumas ir planuotas. Apie lytinius santykius nėštumo metu mums pasakoja akušerė Agnė Škudienė.

Kokiais atvejais besilaukiančioms moterims patariama susilaikyti nuo lytinių santykių?

Dauguma moterų gali saugiai mylėtis viso nėštumo metu, bet yra situacijų, kuomet nėštumą prižiūrintis medikas gali rekomenduoti atsisakyti lytinių santykių:

  • Jei yra neaiškios kilmės kraujavimas iš makšties;
  • Jei teka vaisiaus vandenys;
  • Jei yra gimdos kaklelio nepakankamumas (atsiveria anksčiau laiko);
  • Jei yra placentos pirmeiga;
  • Jei esate turėjusi priešlaikinį gimdymą;
  • Jei nešiojate ne vieną vaisių.

Ar yra tam tikri nėštumo etapai, kada negalima santykiauti?

Esant normaliam nėštumui, kontraindikacijų lytiniams santykiams nėra. Tačiau gali būti individualių sąlygų ir rekomendacijų, kurias turėtų aptarti nėštumą prižiūrintis medikas.

Ar nėštumo metu reiktų vengti lytinių santykių, kad į makštį nepatektų infekcija?

Praktikuojant vaginalinius santykius su nuolatiniu partneriu infekcijos tikimybė yra labai nedidelė. Jei moteris net ir nėštumo metu turi kelis partnerius, arba jos nuolatinis partneris yra nepatikimas, būtina naudoti prezervatyvus, kad nėščioji neužsikrėstų lytiniu keliu plintančiomis ligomis (LPL). Jei partneris turi aktyvią ar neseniai diagnozuotą LPL, lytinių santykių venkite išvis.

Jei pora praktikuoja analinius lytinius santykius, nėštumo metu jie gali būti nemalonūs, jei atsiranda hemorojus. Ypač svarbu, kad iškart po analinių santykių jokiu būdu negalimi vaginaliniai santykiai, nes tokiu keliu į makštį patenka infekcijas sukeliančių bakterijų.

Jeigu po lytinių santykių pasirodo kraujingų išskyrų, ar reiktų kreiptis į gydytoją?

Kraujas visada yra tam tikras pavojaus signalas, todėl nėštumo metu pasirodžius kraujui iš makšties visada reikėtų kreiptis į gydytoją. Geriau nuvažiuoti ir sužinoti, kad nieko baisaus, negu drovintis nevažiuoti, abejoti ir paskui sulaukti liūdnų pasekmių.

Kas vyksta, jei mylintis jaučiami gimdos susitraukimai?

Mylintis nėštumo metu gimdos susitraukimai gali būti jaučiami santykių metu arba po jų. Dažniausiai tai yra paruošiamųjų sąrėmių tipo gimdos susitraukimai, kurie nelemia gimdos kaklelio pokyčių. Gimdos susitraukimai mylintis ar iškart po to gali atsirasti dėl kelių priežasčių:

  • Orgazmo metu išsiskiria oksitocinas, kuris sutraukia gimdą;
  • Spermoje yra prostaglandinų, kurie gali sužadinti gimdymą, tačiau jei negresia priešlaikinis gimdymas, o iki numatytos gimdymo datos dar toli, šio kiekio nepakanka gimdymui sužadinti;
  • Nėštumo metu padidėja spenelių jautrumas, jei mylintis buvo stimuliuojami speneliai, taip pat išsiskiria oksitocinas ir gali atsirasti gimdos susitraukimų;
  • Tam tikros pozos ir fizinis aktyvumas lytinių santykių metu taip pat gali išprovokuoti gimdos susitraukimus.
  • Gimdos susitraukimai po lytinių santykių turėtų būti švelnūs ir pasibaigti per kelias valandas. Rekomenduojama pagulėti, atsipalaiduoti, išgerti stiklinę vandens (dehidratacija taip pat gali provokuoti gimdos susitraukimus).

Ar lytiniai santykiai negali paskatinti gimdymo?

Orgazmas, spermoje esantys prostaglandinai gali sukelti gimdos susitraukimus. Dauguma mokslinių tyrimų neįrodė ryšio tarp sekso nėštumo metu ir priešlaikinio gimdymo. Tačiau jei yra didesnė priešlaikinio gimdymo rizika, greičiausiai bus patariama vengti lytinių santykių.

Kokios mylėjimosi pozos yra rekomenduotinos? Ar apskritai paskutinį trimestrą gera mintis turėti lytinius santykius, gal vis dėlto geriau susilaikyti? Ar tai netrukdo pačiam vaikeliui?

Viskas gerai, kas yra malonu ir patogu. Nuo maždaug 12 savaičių nerekomenduojama gulėti ant nugaros, todėl rekomenduojama rinktis kitas pozas. Jei nėštumas nekomplikuotas ir nėra priešlaikinio gimdymo rizikos, lytiniai santykiai saugūs bet kuriame trimestre.

Kai kurie vyrai bijo mylintis sužeisti vaikelį, tačiau taip nenutiks: vaisius gimdoje yra saugomas vaisiaus vandenų ir pačios gimdos, kuri yra tvirtas raumuo. Net jei gimdos kaklelis šiek tiek praviras, vaisiaus tiesiogiai paliesti neįmanoma.

Akušerė Agnė Škudienė

http://akuseresmokykla.lt/

RAŠYTI KOMENTARĄ