Baby girl is sitting up in her parents bed while her parents are sleeping.

KŪDIKIS NEMIEGA? KĄ DARYTI?

Mano vaikas nevalgo ir nemiega — turbūt šias blogybes nurodytų daugelis tėvų, paprašyti įvardyti didžiausias bėdas, su kuriomis susiduria augindami mažylį. Tačiau kodėl taip atsitinka? Kodėl migdymas tampa vienu sunkiausių uždavinių, o artėjantis vakaras atrodo neįveikiamas išbandymų ir įtampos metas? Ką gi daryti, jei kūdikis nemiega? Su šeimos gydytoja Audrone Kirdeikiene ir psichologe Jolanta Šabliauskiene aiškinamės, koks turėtų būti vaiko miego rėžimas, ir ieškosime būdų, ką daryti, jeigu jis sutriko.

Kiek vaikas turėtų miegoti?

Pasak gydytojos A. Kirdeikienės, kiekvieno vaiko miego režimas yra labai individualus. Vis dėlto kūdikiai per parą turėtų miegoti 14-16 val., iš jų 6-8 val. naktį. Kūdikis naktį turėtų išmiegoti ramiai, be ilgesnių pertraukų. Kūdikiai iki vienerių metų bent kartą turėtų miegoti dieną, geriausia — 3 val., arba dukart per dieną po 1-1,5 val. Mokyklinio amžiaus vaikai turėtų miegoti ne mažiau kaip 9-10 val. Jiems ypač rekomenduojama bent valanda popiečio miego. Vyresnio amžiaus vaikams miegoti patariama ne mažiau kaip 8 val.
Gydytoja A. Kirdeikienė norėtų nuraminti nemiegančių vaikučių mamas: jeigu jūsų mažylis spyriojasi guldomas miego, galbūt jis tiesiog nepavargęs, žaisti ir pažinti pasaulį jam kur kas įdomiau, o miegui tiesiog… gaila laiko. Arba vaikutis labai gabus — pastebėta, kad gabūs vaikai miega mažiau. Jie ilgiau būna budrūs (būdrauja), todėl gali ilgiau ir nemiegoti.

Kodėl sutrinka miegas?

Sutrikus miego režimui, pirmiausia ieškoma objektyvių priežasčių, t. y. susijusių su organizmo funkcionavimu. Dažniausios miego sutrikimų priežastys yra šios:

  • Gimdymo traumos;
  • Pervargimas, pernelyg aktyvi mažylio diena – ypač hiperaktyvių vaikų;
  • Per didelis krūvis mokykloje;
  • Pasikeitusi aplinka;
  • Psichologiniai dalykai — vaikas jaučiasi nesaugus, jam trūksta mamos šilumos, dėmesio, tėvai barasi ir kt. Vaikas, augantis šeimoje, kur santykiai šilti ir geri, miegoti turėtų gerai. Jeigu mama labai nerimauja, kad vaikas nemiega, nerimą jaučia ir kūdikis — dėl to jis taip pat gali sunkiau užmigti. Įtakos vaiko miegui, pasak psichologės J. Šabliauskienės, turi viskas — kaip mažylis raminamas, kaip migdomas, kaip su juo elgiamasi;
  • Kompiuteris — žaisdamas kompiuterinius žaidimus, prie kompiuterio vaikas praleidžia labai daug laiko, sėdi neatsitraukdamas nuo ekrano, įsitempęs, nepailsindamas akių, dažnai iki išnaktų. Tai labai ydingas įprotis ir vaikų laisvalaikio leidimo būdas, sujaukiantis visą vaiko dienos režimą ir, be abejo, sutrikdantis normalų miegą. Ryte tokiam naktinėjančiam vaikui sunku keltis, jis būna suirzęs, piktas, nenori valgyti, kai kuriais atvejais gali imti varginti nerviniai tikai.

Ką daryti?

  • Svarbiausia – režimas. Griežtas, konkretus ir vaikui įprastas dienos režimas – svarbiausia sąlyga, lemianti vaiko miego kokybę. Būtina keltis, valgyti, žaisti ar eiti į darželį tam tikru konkrečiu metu. Miegoti — taip pat, kad vaikui būtų aišku, kada — diena, o kada — naktis.
  • Naktis – tik miegui. Naktį prabudusį kūdikį kuo greičiau pamaitinkite ir vėl leiskite jam miegoti — nedekite šviesos, nekalbinkite. Taip pripratinsime jį prie režimo, mažylis žinos, kad naktis skirta miegui ir viskam vadovauja ne jis, o saulė.
  • Pietų miegas. Patariama dienos režimą planuoti taip, kad vaikui liktų laiko pamiegoti dieną. Ypač jis reikalingas kūdikiams ir darželinukams, nors ir mokinukams būtų neprošal po pamokų nusnausti valandėlę.
  • Ryšys su vaiku. Jau minėjome, kad motinos ryšys su vaiku labai svarbus jo miegui – mylimas, kalbinamas, glaudžiamas, raminamas kūdikis jaučiasi saugus, taigi ir gerai miega. Pastebėta, kad nervingų moterų vaikai reikalauja daugiau dėmesio, jie dažnai neramūs, irzlūs, dažnai verkia. Beje, ryšio tarp mamos ir vaiko nebuvimas arba nepilnavertis ryšys gali sukelti atvirkštinę reakciją — vaikas miega per daug, neverkia, nereiškia nepasitenkinimo dėl nepatenkintų pagrindinių poreikių.
  • Migdykite be prievartos. Jokiu būdu nežiūrėkite į migdymą kaip į nemalonią prievolę ir neguldykite, nemigdykite vaiko prievarta, jis gali sąmoningai priešintis vadovavimui. Taip pat nesinaudokite guldymu į lovytę kaip bausme – kiekvienąkart guldomas vaikas jausis baudžiamas.
  • Slopinkite vaiką. Tai patarimas hiperaktyvių vaikų tėveliams. Atminkite, kuo daugiau veiklos, įspūdžių, kuo turiningesnė diena, tuo hiperaktyvus vaikas labiau „užsiveda”. Norėdami tokį vaiką užmigdyti, stenkitės, kad jo diena būtų kuo ramesnė.
  • Nusiraminkite. Kartais tiesiog pakanka prieš miegą nuraminti mažylį. Labai teigiamai veikia ir ramina vanduo, vonios. Galite duoti švelnios arbatėlės. Įvairios tabletės, lašiukai ir kitos medicininės priemonės — paskutinės. Migdydami vaiką ir patys nusiraminkite, atsikratykite įtampos ir nerimo, nepamirškite, kad vaikutis viską jaučia.
  • Stebuklingi ritualai. Užmigti padės įvairūs pačių susikurti miego ritualai. Psichologės teigimu, išėjimas į miego pasaulį turi būti ypatingas, įdomus. Nepamirškite, kad kūdikius šiek tiek baugina migdymasis, jie nelabai supranta, kas vyksta. Glostykite vaiką, pakasykite, būkite šalia jo, bendraukite, pasekite pasaką ar padainuokite lopšinę. Kartu su mažyliu parduotuvėje išrinkite vaikišką naktinę lempelę ar žaismingą pižamą, ją vilkitės tik eidami miegoti — šie daiktai vaikučiui kels malonių asociacijų. Arba kartu siūkite ypatingą miego pagalvėlę — mažylis matys, kaip dėl jo stengiatės, todėl noriai prie jos glausis eidamas miegoti, jaus jūsų rūpinimąsi, šilumą. Tinka viskas, kuo mažylis tiki, todėl tokių ritualų galite prigalvoti patys.

Užmerkia tau akis miegelio bučiniai, nespėji atsibust, kai apsupa šypsniai.
Brangus vaikeli, akeles užmerk, lopšinę padainuosiu, tik neverk.

Daugiau apie kūdikių miegą skaitykite: https://www.vaikui.lt/kudikis/kudikio-sveikata/mokome-vaikus-miegoti/

RAŠYTI KOMENTARĄ