naujagimis

KODĖL NAUJAGIMIS KITOKS?

Odelė raukšlėta, nosytė suplota, akytės žvairuoja, kūnelis plaukuotas… Ir dar daug kitų naujagimio ypatumų, kuriais galbūt stebėsitės (o gal – žavėsitės?) pirmąsias dienas. Po gimimo vaikelio išvaizda intensyviai keičiasi, dauguma naujagimio „keistumų“ yra laikini, per pirmąsias savaites išnyksta. „Naujagimiškai“ žavi išvaizda būdinga visiems ką tik gimusiems mažyliams. Kūdikiui paaugus, tėvai kalba, kad ilgisi būtent tokio „savo naujagimio“.

SPALVA

Sveiko naujagimio odos spalva ryškiai ar švelniai rausva. Antrą parą 70–90 proc. naujagimių kūnelyje pasirodo fiziologinė gelta. Naujagimis pagelsta dėl to, kad turi daug vaisiaus eritrocitų, raudonųjų kraujo kūnelių, kurie išnešiojo deguonį po visą organizmą, kol vaikelis buvo įsčiose. Po gimimo toks didelis eritrocitų kiekis jam nebereikalingas, todėl jis pradeda irti. Išsilaisvina hemoglobinas, pavirstantis į bilirubiną. Šis ir nuspalvina naujagimį geltonai.

Fiziologinė gelta prasideda antrą gyvenimo parą veidelyje, akių junginėje, kitą dieną pagelsta krūtinė, dar po to – pilvelis, rankos. Patį ryškumą fiziologinė gelta pasiekia 4–5 parą, išnyksta per 2–3 savaites. Pradeda nykti nuo kojyčių, o ilgiausiai išlieka veide, akių obuoliuose.

„Krūtimi maitinamiems naujagimiams gelta gali pasireikšti vėliau Krūtimi maitinamiems vaikams gelta pasitaiko dažniau ir trunka ilgiau, nei iš buteliuko maitinamiems vaikams.“ (medguru.lt)

Kada galima įtarti, kad bilirubino kiekis per didelis? „Naujagimis neturi pasidaryti geltonas visas, nesvarbu, ar tai antra para, ar dešimta. Jeigu visas pageltonuoja kaip apelsinas, ir veidukas, ir padukai, galima įtarti, kad bilirubino yra per daug.“ (sveikapradzia.lt)

ODA

Laiku gimusio naujagimio oda padengta varškine mase – verniksu, kuris saugo odelę nuo vaisiaus vandenų pažeidimo, sušvelnina adaptaciją po gimimo. Pernešioto naujagimio oda būna sausa, pleiskanojanti, išmirkę padai ir delnai, nes verniksas būna susigėręs į odą ar jau nusiplovęs.

„Vernikse yra ne tik riebalų, bet ir uždegiminius procesus stabdančio vitamino E, taip pat specialių proteinų, kovojančių su bakterijomis, virusais ir grybeliais. Taigi, šią varškės pavidalo medžiagą būtina palikti ir neskubėti kūdikio maudyti.“ (tavovaikas.lt)

Odelė gali būti negausiai, švelniai plaukuota. Per pirmas dvi savaites ant naujagimio odos galima pastebėti:

Puslapiai: 1 2

RAŠYTI KOMENTARĄ