baby-sleeping-120402

KAIP TEISINGAI GULDYTI NAUJAGIMĮ

Dabar kūdikių guldymo laisvė neturi jokių ribų – nori, guldyk lovoje šalia savęs, nori – lovytėje, vežimėlyje, gultuke, automobilinėje kėdutėje, ant grindų ar sofos. O gali išvis neguldyti, bet nešioti pasikabinęs vaikjuostėje. Vis dėlto, keletas patarimų apie mažylių guldymą būtų ne pro šalį. Apie kūdikių guldymą pasakoja akušerė Agnė Škudienė.

Guldymas ant pilvuko – ar tikrai pavojinga

Guldymas ir migdymas ant pilvuko įvardijamas kaip vienas iš staigios kūdikių mirties sindromo rizikos veiksnių. Tačiau naujagimiams tokia padėtis (kniūbsčiomis ar ant šono) yra natūralesnė, nei miegas ant nugaros. Pastebėta, kad naujagimiai renkasi tokią miego padėtį, kokioje miegojo pirmuosius kartus po gimimo. Kiekvienas vaikas yra individualus, todėl jei jis miega tik kniūbsčias, tereikia pašalinti kitus rizikos faktorius – apsaugėles, pagalves, minkštus žaislus, antklodę, guldyti ant tvirto pagrindo, išvėdintame, vėsiame tėvų kambaryje. Esu įsitikinusi, kad naujagimiai ir kūdikiai, jei bendrai yra sveiki, turi labai stiprų išgyvenimo instinktą, todėl jei įbes nosytę į čiužinį ir pasidarys sunku kvėpuoti, paprasčiausiai pasuks galvytę į šoną.

Ar palikti gulintį ant pilvuko nakčiai

Ant pilvo palikti miegoti per naktį ir dienos metu tikrai saugu yra tada, kai kūdikis pats išmoksta apsiversti nuo nugaros ant pilvo ir nuo pilvo ant nugaros. Tiems kūdikiams, kurie nepripažįsta kitos miego pozos, galioja anksčiau aprašyta taisyklė – pašalinti visus kitus rizikos faktorius. Kita vertus, kūdikiai, kaip ir suaugusieji, miego metu bent minimaliai keičia pozas.

Ar vartyti, kad nesuplokštėtų galva

Nuo 1990 m. pasaulyje paskelbta rekomendacija guldyti vaikus ant nugaros, ant tvirto čiužinio, siekiant apsaugoti nuo staigios kūdikių mirties sindromo. Tuo pačiu stipriai padaugėjo plagiocefalijos (suplokštėjusių galvų) atvejų. Šis sindromas dažniausiai pasireiškia „labai gerai miegantiems“ kūdikiams, kurie daug laiko miegodami praleidžia ant tvirto pagrindo – lovelėje, autokėdutėje, gultuke. Taip pat būdinga neišnešiotiems ar silpną raumenų tonusą turintiems kūdikiams.
Jei naujagimis gimė išnešiotas ir sveikas, jis nuo gimimo sugeba bent minimaliai pasisukti, kad gulėti būtų patogiau. Juk pagal naujausias rekomendacijas dar gimdykloje naujagimis uždedamas mamai ant pilvo (ne krūtinės!), ir laukiama kol jis pats nušliaužia iki krūties ir pradeda žįsti. Vadinasi jėgų pasukti galvą jam tikrai pakanka.

Ką daryti, jei nugulėjo galvytę

Pirmiausia – kreiptis į gydytoją. Mažesniems kūdikiams šią bėdą ištaisyti lengviau, nes jų kaulai dar pakankamai minkšti. Tai nėra liga, o tik kosmetinis defektas, tačiau kuo vaikas vyresnis, tuo rimtesnių korekcijų gali prireikti.

Jau kuris laikas kalbama apie „ketvirtąjį nėštumo trimestrą“, kurio hipotezė yra tokia: žmonių jaunikliai gimsta nepakankamai subrendę (kaip sterbliniai gyvūnai), nes jei gimdoje vystytųsi ilgiau, moterys tiesiog nesugebėtų jų pagimdyti. Štai kodėl pirmieji trys mėnesiai būna tokie sudėtingi – žindymo problemos, diegliai ir pan.

Pagrindiniai patarimai, norint išvengti kaukolės suplokštėjimo ar jį atstatyti:

Miegas vis kitoje lovytės pusėje. Paprastai vaikai įpranta miegoti nusukę galvą į tam tikrą pusę, nes ten yra kažkas įdomaus, pvz. langas. Kiekvieną kartą guldydami vaiką į lovelę, keiskite puses, kad langas matytųsi galvą pasukus į kitą pusę. Kad būtų paprasčiau, kryptį galite keisti kas savaitę.
Maitinimas. Žindomiems kūdikiams taip pavyksta natūraliai, o maitindami iš buteliuko keiskite gulėjimo puses.
Mankšta ant pilvuko. Nors migdyti ant pilvo kūdikių nerekomenduojama, būdravimo metu tai puiki mankšta, stiprinanti nugaros, pečių ir kaklo raumenis, kurie reikalingi pasukti galvą į kitą pusę. Rekomenduojama pradėti nuo gimimo. Priklausomai nuo amžiaus tokioje padėtyje kūdikis turėtų praleisti 30-60 min. per dieną.
Nešiojimas. Nešiojant kūdikius vertikalioje padėtyje – tiesiog ant peties ar nešynėje – irgi galima išvengti plagiocefalijos.
Paprastai plagiocefalija išnyksta iki 6 mėn., kuomet kūdikis pradeda sėdėti ir vis mažiau laiko praleidžia gulėdamas.

baby-sleep-hero

Ar kūdikį laikyti tik lovytėje

Palaikau dažną kūdikių nešiojimą ant rankų ar nešynėse, nes jau seniai paneigtas mitas, neva „pripras ir reikės nešioti visada“. Tačiau būti šalia mamos yra fiziologinis kūdikio poreikis! Jau kuris laikas kalbama apie „ketvirtąjį nėštumo trimestrą“, kurio hipotezė yra tokia: žmonių jaunikliai gimsta nepakankamai subrendę (kaip sterbliniai gyvūnai), nes jei gimdoje vystytųsi ilgiau, moterys tiesiog nesugebėtų jų pagimdyti. Štai kodėl pirmieji trys mėnesiai būna tokie sudėtingi – žindymo problemos, diegliai ir pan. Sprendimas – kuo daugiau vaikus nešioti nešynėse, priglaustus prie kūno, taip sukuriant buvimo gimdoje jausmą.
Taip pat daugybė tyrimų skelbia, kad Afrikos kūdikiai iki 6 mėn. (kol nenusileidžia ant žemės ir nekankina badas) stipriai lenkia vakariečius vaikus tiek savo fizine, tiek emocine branda. Kodėl? Jie visada su mama nešynėje, oda prie odos kontakte. Judėdami kartu su mamos kūnu jie treniruoja savo raumenis, matydami besikeičiančius vaizdus ir būdami vertikalioje padėtyje greičiau pažįsta aplinką, lengviau išmoksta vaikščioti. Nuolat girdėdami mamos širdį, balsą, užuosdami kvapą – yra ramesni ir jaučiasi saugesni, nes į poreikius atliepiama tuojau pat. Be to, jie nesumaišo dienos su naktimi, nes dienos miego metu jie vis tiek yra judesyje, bruzdesyje, o naktį miega gulėdami lovoje šalia mamos. Kokius pojūčius ir gebėjimus gali vystyti nuolat lovelėje gulintis ir lubas tyrinėjantis mažylis?
Noriu paminėti ir tai, kad nešioti vaikus reikėtų veidu į save (nesvarbu, ant krūtinės, ar ant nugaros), kai pradės rūpėti aplinka – jie tikrai apsidairys. Patartina rinktis ne kelnaičių tipo (jos tinkamos būtent nešiojimui veidu į pasaulį), o stačiakampio pagrindo nešynes. Svarbu sureguliuoti nešynės aukštį, taisyklė paprasta: vos palenkę galvą žemyn, turėtumėte sugebėti pabučiuoti savo vaikui galvytę. Visi šie patarimai reikšmingi tiek dėl nešiojančio suaugusiojo, tiek dėl besivystančio vaiko stuburo ir sąnarių sveikatos.

Puslapiai: 1 2

2 Komentarai

 • R.

  Patartina rinktis ne kelnaičių tipo (jos tinkamos būtent nešiojimui veidu į pasaulį), o stačiakampio pagrindo nešynes.

  Gal galėtumėt duoti nuorodas su abiejų nešynių pavyzdžiais?

  spalio 3, 2016 at 11:13
  • as

   pvz:ergo baby staciakampio pagr, baby bjorn original-kelnaiciu

   spalio 17, 2016 at 11:18

RAŠYTI KOMENTARĄ