shutterstock_35515834

Čiužiniai kūdikiams. Ką reikia žinoti?

Tikriausiai pastebėjote, kad geriausiai pailsite išsimiegoję patogioje lovoje. Geram miegui neužtenka vien tik išvėdinto kambario, tylos ir spalvingų užvalkalų. Kokybišką naktinį poilsį garantuoja patogus čiužinys. Kūdikiai lovelėje praleidžia daugiau laiko nei suaugę žmonės, todėl jiems ypatingai svarbu parinkti tinkamą čiužinuką.

Įvertinus kūdikio poreikius ir Jūsų finansines galimybes, svarbu atkreipti dėmesį į 2 dalykus: 

 • Medžiagas, iš kurių yra pagamintas čiužinukas;
 • Priežiūrą.

Medžiagos

Vertinant medžiagas reikia atkreipti dėmesį į čiužinio užpildo ir užvalkalo sudėtį. Čiužinukai gaminami su natūralių, dirbtinių medžiagų arba kombinuotais užpildais. Jie gali būti:

Natūralių medžiagų:

 • Grikių lukštų. Lukštai atskiriami apdorojant grikių kruopas. Toks užpildas pasižymi antibakterinėmis savybėmis, yra tvirtas, pralaidus orui, ekologiškas. Naudojant grikių lukštų čiužinius juos reikia nuolatos pakedenti, supurtyti ir išlyginti.
 • Kokoso plaušo. Gaunamas iš kokoso riešutų apsauginio sluoksnio. Pasižymi antibakterinėmis savybėmis, yra tvirtas, elastingas, pralaidus orui ir atsparus drėgmei.
 • Jūros žolių. Užpildas gaminamas iš sudžiovintų jūros žolių. Pasižymi antibakterinėmis savybėmis, yra tvirtas ir pralaidus orui.
 • Latekso. Jis gaminamas iš kaučiukmedžio syvų. Pasižymi antibakterinėmis savybėmis, yra elastingas, atsparus deformacijai, išsaugo kūno šilumą. Oro cirkuliacijai padaromos nedidelio diametro skylutės ir/arba suformuojamas banguotas paviršius. Čiužinuką su latekso užpildu reikia karts nuo karto apversti, leisti jam „pakvėpuoti“.

Sintetinių medžiagų:

 • Porolono. Šis užpildas gaminamas iš poliuretano putų. Svarbu atkreipti dėmesį, kad užpildui naudojamo porolono tankis būtų nemažesnis kaip 25kg/m3, o elastingumas —  nemažesnis kaip 60%. Banguotas tokio užpildo paviršius užtikrina geresnę oro ir drėgmės cirkuliaciją. Porolono čiužiniai yra tvirti, elastingi ir atsparūs deformacijai.
 • Elastingo porolono. Šio porolono elastingumas ir tankis yra didesni nei standartinio poroloninio užpildo, tačiau kitos savybės —  tokios pačios.
 • Viskoelastinės medžiagos. Ji gaminama iš tų pačių poliuretano putų, tačiau pasižymi kitomis savybėmis: įspausta lėčiau atgauna pirminę išvaizdą (5-10 sek.), reaguodama į kūno šilumą minkštėja, todėl didėja jos elastingumas.

Kombinuoti:

 • Latekso/porolono su kokosų plaušo ar jūros žolių sluoksniu;
 • Latekso/porolono su kokoso plaušo ir grikių lukštų sluoksniais iš abiejų pusių;
 • Kiti variantai…

Čiužinių užvalkalai gaminami iš natūralių arba dalinai sintetinių medžiagų. Paprastai naudojami medvilnės ir viskozės, kartais lino pluoštai. Mišrūs audiniai paprastai audžiami iš medvilnės (60-70%) ir pagalbinių sintetinių pluoštų —  poliesterio ir poliamido (30-40%). Alergiškiems vaikams siūloma rinktis specialius užvalkalus čiužiniams. Jie gaminami iš medvilnės ir laminuojami poliuretano plėvele. Yra pralaidūs orui ir lengvai skalbiami.

Priežiūra

Rinkdamiesi čiužinį atkreipkite dėmesį ar jo užvalkalą galima nuvilkti. Esant reikalui užtrauktuku užsegamus užvalkalus galima be vargo nusegti ir išskalbti. Lengva prižiūrėti ir išimamą čiužinuką. Jei jis poroloninis ar kokoso plaušo —  jį galima perlieti vandeniu, nuvarvinti ir išdžiovinti.

Kurį pasirinkti?

Jei Jūsų vaiko nekamuoja alergijos —  esate laisvi rinktis bet kurį Jūsų poreikius tenkinantį čiužinį. Čiužinukų su natūraliais užpildais privalumas, kad juose beveik nesikaupia mikroskopinės erkutės, paprastai gyvenančios namų dulkėse ir patalynėje (būtent jos yra pagrindinės alerginio oro poveikio kaltininkės!). Natūralių medžiagų užpildai tarnauja ilgiau, tuo tarpu poroloniniai čiužiniai greičiau susidėvi.

Jei vaikutis alergiškas, rinkitės lateksinį arba viskoelastinį čiužinuką. Iš šių medžiagų pagamintuose užpilduose nėra sąlygų veistis erkutėms. Jei vaikučiui diagnozuota respiracinė (kvėpavimo) alergija, jam netiks čiužinys su grikių lukštų užpildu. Jame esančios augalinės dalelės gali veikti alergizuojančiai.

Populiariausi ir patogiausi čiužiniai su kombinuotais užpildais. Pavyzdžiui, poroloninis čiužinukas su kokoso plaušų ir grikių sluoksniais skirtingose pusėse yra skirtas nakties ir dienos miegui. Nakčiai patariama kūdikį migdyti ant kokosinės čiužinuko pusės, nes ji pralaidesnė orui, lygesnė. Dienos miegui vaikučiui sveika miegoti ant grikinės, masažuojančios čiužinio pusės.

Kelioninėms lovelėms ir žaidimų maniežams verčiau įsigyti poroloninius čiužinukus. Pastariesiems nieko nenutiks, jei juos sulenksite. O sulenktus lengviau sutalpinsite automobilio bagažinėje.

RAŠYTI KOMENTARĄ