o-CHILD-EATING-MESS-facebook

KŪDIKIO MITYBA PIRMAISIAIS METAIS

Nesuklysime pasakę, kad geriausias maistas kūdikiams iki vienerių metų — natūralus mamos pienas. Pusryčiams, pietums ir vakarienei, priešpiečiams ir naktipiečiams – mažyliams jis nepabosta. Kada laikas pratinti kūdikį prie kitokio maisto? Kaip tai daryti? Ko ir kada duoti ragauti? Apie kūdikio mitybą iki vienerių metų kalbamės su gydytoja Audrone Kirdeikiene.

Nuo gimimo iki 6 mėn. — mamos pienas

Tai idealus kūdikių maistas. Mamos piene yra visų kūdikiui būtinų maisto medžiagų, todėl iki 6 mėn. papildomai nieko duoti nereikia — net arbatėlės. Pasak gydytojos, mamos pienu maitinamas vaikutis būna sotus, sveikas, be to, maitindama krūtimi mama apsaugo kūdikį nuo įvairių alergijų.
Tačiau ne visos mamos gali maitinti kūdikį savo pienu. Tokiu atveju kūdikiams duodama specialių mišinėlių. Maitinant mišinėliais papildomai maitinti kūdikius reikia nuo 4 mėn. amžiaus.

4-6 mėn. — daržovių tyrė

Pats pirmas „patiekalas“ kūdikio valgiaraštyje turėtų būti daržovių tyrė. Pažintį su nauju skoniu kūdikis turi pradėti būtent nuo daržovių. Daržovių košelė verdama iš bulvės, moliūgo, morkos, kopūsto ar kitų daržovių. Tačiau ne iš visų daržovių iš karto. Kūdikį pratinti prie daržovių reikia pamažu — pirmiausia košė verdama iš bulvės, vėliau – cukinijos ar moliūgo ir tik tada, jeigu nėra alergijos požymių, pridedama kita daržovė. Išvirusios daržovės sutrinamos, įpilama truputį mamos pieno ar mišinėlio — ir galima valgyti. Į tyrę jokiu būdu nedėkite druskos, verčiau įmeskite krapų ar petražolės lapelį skoniui pagerinti, ypač jeigu vaikutis nevalgus.
Iš pradžių daržovių tyrės reikėtų duoti po 3-4 lašiukus, didinant porciją iki pusės arbatinio šaukštelio. Toliau vieną dieną duoti arbatinį šaukštelį, kitą — jau du ir t. t. Prie daržovių košės turėtumėte priprasti per savaitę.

 5-7 mėn. — kruopų košė

Jau laikas kūdikiui paragauti kruopų košės. Iš pradžių košė verdama iš vienos rūšies grūdų – ryžių ar avižų. Vėliau galite pabandyti išvirti grikių ar sorų košės, o pripratusiam prie įvairių kruopų skonio kūdikiui galite pasiūlyti ir keturių ar penkių grūdų. Nesaldinkite košių cukrumi!
Maitindamos kūdikį grūdų košėmis, stebėkite, ar jo organizmas toleruoja kviečių, miežių, avižų ir rugių baltymus, vadinamąjį gliuteną, — ar normaliai auga svoris, kūdikis neviduriuoja, nevemia, jo pilvukas neišsipūtęs, jis gerai miega, yra žvalus ir linksmas. Jeigu gliuteno kūdikio organizmas netoleruoja, rinkitės gliuteno neturinčias kruopas — ryžius, grikius, soras, kukurūzus.

6-7 mėn. — vaisiai ir vaisių sultys

Jeigu norite kūdikio racioną papildyti vaisiais ir vaisių sultimis, pradėkite nuo vaisių tyrės. Pratinkite kūdikį prie vaisių nuo vieno kurio nors vaisiaus — skusto obuolio tyrelės (be cukraus), banano, galite duoti morkų ar obuolių sulčių, jeigu kūdikis gerai jaučiasi, vėliau galite duoti morkų ir obuolių, įvairių uogų sulčių. Svarbiausia, neskubėkite — sulčių duokite po lašelį, vaisių tyrės taip pat nepadauginkite.
Gydytoja ragina neužmiršti, kad vaisiai ir vaisių sultys nėra maistas — tai tik užkandis.

8-10 mėn. — mėsa ir žuvis

Paragavus ir pripratus prie daržovių skonio bei kruopų košelių, toliau kūdikio mitybą papildome mėsyte. Pradedame nuo mėsos sultinio. Patariama rinktis veršieną, triušieną arba kalakutieną. Jeigu virsite vištieną, ji turi būti šviežia, jeigu kiaulieną — mėsa turi būti liesa. Mėsos sultinio galima įpilti į daržovių tyrę. Po to galima mėginti duoti ir pačios mėsytės – pratiname prie mėsos iš pradžių duodamos 3 g, vėliau — iki 50 g.
Beje, gydytoja įspėja, kad pieniškos dešrelės pratinant kūdikį prie mėsos netinka. „Dešrelės kūdikiams — ne maistas, be to, tai mėsos pakaitalas. Jos tokios pat nesveikos kaip mėsainiai“, — sako gydytoja A. Kirdeikienė.
Nutarusios į mažylio racioną įtraukti žuvį, pradėkite nuo jūrų žuvų — jos pačios vertingiausios, turi daug polinesočiųjų riebiųjų rūgščių. Žuvies kūdikiui duokite du kartus per savaitę.

8-10 mėn. — jogurtas

Geriausia duoti ragauti lietuviško, specialiai vaikams skirto jogurto — iš pradžių paprasto, be priedų. Jį derėtų duoti tik kaip užkandį.

10-12 mėn. — varškė, kiaušiniai

Iki 10 mėn. kūdikiui nepatariama duoti kiaušinio ir varškės. Prie kiaušinio reikėtų pratinti duodant virto trynio. Nuo 10 mėn. galima duoti paragauti truputį varškės.

12 mėn. — visko po truputį

Vienerių metukų sulaukęs mažylis jau gali valgyti beveik viską — tą patį, ką valgo ir tėveliai, be abejo, su saiku, po truputį ir be mūsų mėgstamų padažų bei aštrių prieskonių. Galite duoti pakramtyti ir rūkytų lašinukų gabalėlį — tai ir žaidimas, ir dantenų masažas.
Gydytoja pataria vengti keptų, rūkytų gaminių, sunkaus maisto.

Papildomo maisto kiekiai

4 Komentarai

 • lina

  sveiki iskylo tokia problemele prasau patarkit. mums metukai ir jau geras menuo nieko nevalgo issikyrus misineli ir varskyte. nors jau valge daug ka tik aisku smulkinta, ir vis dar neryja atkanda . ir spjauna o jei bando ryt ziaukcioja. kur kreipts ka daryti

  vasario 3, 2016 at 13:02
 • Laura

  Paprieštaraučiau, kad įvedant vaisius, galima kūdikiui siūlyti bananą. Gastroenterologai nerekomenduoja kūdikiams duoti banano atvežto į Lietuvą, kadangi jie prinokinami dujų kamerose. Rekomenduojama vartoti vaisius ir daržoves tas, kurioje klimatinėje zonoje gyvename. Be to, nepaminėjote, kad termiškai neapdorotus vaisius tikslinga duoti pirmoje dienos pusėje, o po pietų juos vertėtų duoti termiškai apdorotus, kad išvengti virškinimo sistemos disfunkcijų.

  vasario 5, 2016 at 10:13
 • Aušra

  Ką tik kitos gydytojos straipsnį skaičiau, kad mėsos ir žuvų sultiniai kūdikiams nerekomenduojami, dėl mažo maistingumo ir per daug nuodingų medžiagų jame, o čia siūlo,pradėti nuo jo maitinimą įvedant mėsą? Kiekvienam portale vis skirtingai…..

  liepos 5, 2016 at 6:34
 • Jurga

  Taip mesa verdant i vandeni kuriame vire isskiria 150 nuodingu medziagu – moksliniai tyrimai.ir miltai ( ne rupaus malimo) ar cukrus virsta organizme per reakcijas i alkoholi.irgi mokslininku tyrymai.o rupaus malimo miltai negadina organu.

  gruodžio 10, 2016 at 19:06

RAŠYTI KOMENTARĄ